Piekiełko

Piekiełko – J. Za Siedmiu Progami

Za Siedmiu Progami - Na biwaku arch A. Antkiewicz-Hancbach
Za Siedmiu Progami – Na biwaku arch A. Antkiewicz-Hancbach

Położenie: Bardzo ciasny korytarz Piekiełko o długości 70 m w jaskini Za Siedmiu Progami (Tatry Zachodnie), położony pomiędzy oknem w największej salce (poniżej studni -20 m), w dolnej części Partii Trzech Muszkieterów a Wężykiem odchodzącym nad Mirażem w ciągu przez Studnię Lecha i Ciasny Awen.

Kalendarium odkryć:

  • 31.01-6.02.1988, Anna Antkiewicz-Hancbach (kierownik), P. Wańczyk, P. Rams, Cz. Zabrzeński, połączenie w okolicach dennych dwóch najgłębszych ciągów systemu, kopanie ok. 2 m w Merze nad ostatnią studnią, kartowanie, SKTJ Nowy Sącz.

Nazwa:

według cytatu: „tak sobie wyobraziłam małe piekło dla grotołaza, po śmierci będzie musiał pełzać i przeciskać się cały czas obrócony w jedna stronę, obojętnie czy korytarzyk biegnie stromo w dół (on głową w dół), czy do góry. Można tam się obrócić tylko w jednym miejscu i jak kiedyś mówiłam za długie paznokcie u nóg mogą to udaremnić”. Autor Anna Antkiewicz-Hancbach.

Źródła:

  • Napierała Marian. Jaskinia Wysoka – Za Siedmiu Progami. W: Jaskinie Wąwozu Kraków. Red. Grodzicki Jerzy. Seria „Jaskinie Tatrzańskiego Parku Narodowego”. T 5. Warszawa: PTPNoZ, 1994. s. 163-194, wkładka tamże kartografia.

opracował Krzysztof Hancbach oraz Antkiewicz-Hancbach (nazewnictwo).

Podobne wpisy