Sala Gwiazdeczki

Sala Gwiazdeczki – J. Ptasia Studnia

J. Ptasia Studnia - Sala Gwiazdeczki fot. K. Hancbach
J. Ptasia Studnia – Sala Gwiazdeczki fot. K. Hancbach

Położenie:

Sala Gwiazdeczki w jaskini Ptasia Studnia (Tatry Zachodnie), położona jest na dojściu do Studni Oddziałowej w bok od strony mostu.

Kalendarium odkryć:

  • 01-05.05.1991, Anna Antkiewicz-Hancbach (kierownik), Marek Lorczyk, Paweł Rams, Czesław Zabrzeński, odkrycie i eksploracja.

Nazwa:

według cytatu: „wszystko to na skutek pewnych pozdrowień z Chicago nadesłanych od Piotrka Piotrowiaka, emigranta stanu wojennego i grotołaza rodem z Wrocławia. Bawił gościnnie na wyprawie na Göllu i nie omieszkał zrobić mi portret z opuchniętą wargą, i to zdjęcie przesłał mi z wstępem typu: Gwieździe polskiej speleologii itd. Uznałam to za jajarstwo i postanowiłam pośmiać się z tego z innymi. A oni stwierdzili, że co najwyżej to jestem gwiazdeczką i mogę mieć salę”. Autorzy: Paweł Rams, Czesław Zabrzeński.

Źródła:

  • Antkiewicz Anna. Ptasia Studnia – Jaskinia Lodowa Litworowa – Jaskinia nad Dachem. W: Jaskinie wschodniego zbocza Doliny Miętusiej. Red. Grodzicki Jerzy. Seria „Jaskinie Tatrzańskiego Parku Narodowego”. T 7. Warszawa: PTPNoZ. 1999. s. 46-88, wkładka tamże kartografia 1997. Dokumentacja Więcej…
  • Antkiewicz-Hancbach Anna. Partie Sądeckie w Ptasiej. Jaskinie 1992, 1, s. 11.
  • Kardaś Rafał. Polski alpinizm jaskiniowy 1991-1992. Taternik 1994, 1, s. 49-52, tamże kartografia 1990.

opracowałKrzysztof Hancbachoraz Anna Antkiewicz-Hancbach (nazewnictwo).

Podobne wpisy