Biwak bez rewelacji

Biwak bez rewelacji – Za Siedmiu Progami

Za Siedmiu Progami - Biwak Koloseum fot K. Hancbach
Za Siedmiu Progami – Biwak Koloseum fot K. Hancbach

Autorka: Anna Antkiewicz-Hancbach

Wyszliśmy z bazy naprawdę skoro świt, bo przez przypadek zostaliśmy obudzeni o 415. Spieszyło się nam bardzo, bo była to niedziela i o filanca wtedy nie trudno. W południe weszliśmy do jaskini, a dalej była już tylko rutyna i przez 14 godzin sama kwintesencja tego sportu (po dwa wory na osobę).

Dopiero następnego dnia, przed południem, I zespół wyszedł – jak się to. określa – na I szychtę. “żarło” bardzo dobrze, aż tak, że zabrakło im lin, a mieli ich sporo. Szkoda tylko, że na drugiej szychcie tego zespołu ciąg z Białego Meandra połączył się ze Studnią Estery, a przyniesione dwa wory lin musiały powędrować z powrotem do góry.

Pozostałe ruszane problemy łączyły się, jak na złość, już z czymś znanym. Szychty drugiego zespołu też nie przyniosły specjalnych rewelacji. Mozolna wspinaczka w II Kominie Sali 13-go zakończyła się po 12 godzinach wspinania na wysokości ok…. 12 m, a problem pozostał nadal otwarty (2 szychty). Ale za to ile kamieni wyciągnęli ze ściany i ile spitów nie udało im się wbić – to oni tylko wiedzą.

Piątego dnia nad ranem zaczęliśmy wychodzić, polepszyło się trochę, po 1 worku na 1 zawodnika, sport nasz wydał się nam przyjemniejszy, a jaskinia łaskawsza. Warunki na powierzchni nie należały do tych rozpieszczających. Zmusiły nas one do pozostawienia sprzętu i powrotu w następnym dniu.

Biwak w Jaskini Za Siedmioma Progami w dniach 5-9.02.1984 r. Skład biwaku :

  • Anna Antkiewicz-Hancbach – kierownik, Ryszard Spirzak – I zespół
  • Krzysztof Hancbach, Waldemar Styrna – II zespół
Wyniki biwaku
  • I – połączenie Białego Meandra ze Studnią Estery
  • II – połączenie Białego Meandra z Wielkim Kanionem w dwóch miejscach: pod I Schodkiem i za trawersem nad początkiem Białego Meandra
  • III – osiągnięcie ok. 12 m nad dnem Sali 13-go w II Kominie
  • IV – odkrycie korytarza ok. 30 m długości z syfonem namuliskowym (ok. 8 m nad dnem Sali 13-go).
  • ponadto uporządkowanie oporęczowania na odcinku Koloseum- Sala 13-go.

Autorka: Anna Antkiewicz-Hancbach

Artykuł opublikowany w: Meander 1984, 8, s. 7.

Podobne wpisy