Selekcjoner II

Selekcjoner II – J. Bańdzioch Kominiarski.

J. Bańdzioch Kominiarski fot K. Hancbach
J. Bańdzioch Kominiarski fot K. Hancbach

Selekcjoner II zacisk ( Z3) w jaskini Bańdzioch Kominiarski (Tatry Zachodnie), znajduje się pomiędzy Studnią z Czaszką a Czarnym Kominem w ciągu przez Bliźniacze Studnie do VII Dna.

Kalendarium odkryć:

  • 27.09.1980, Zdzisław Lorek, Andrzej Straszak, z pokonaniem Zacisku Brzytwa (Z3) na dnie Bliźniaczych Studni i odkryciem Studni z Czaszką (tylko do zacisku Selekcjoner II, brak lin),
  • 25-26.10.1980, Anna Antkiewicz, Zdzisław Lorek, Andrzej Straszak, pokonują zacisk Selekcjoner II od góry i Czarny Komin do jego dna. Czarny Komin został odkryty od dołu w 1970r. Połączenie z ciągiem do VII Dna,
  • 05.02.1981, podczas kartowania studni z Czaszką Anna Antkiewicz nawiązuje kontakt głosowy z Krzysztofem Mazikiem poprzez szczelinę dochodzącą od sali Bród w ciągu do Starego Dna. Odkrycie połączenia ciągów (niedostępnego dla człowieka).

Nazwa:

według cytatu: „za moją sugestią (Anna Antkiewicz), bo zacisk ciasny i techniczny, selekcjonujący zawodników”. Autorzy Zdzisław Lorek, Andrzej Straszak.

Źródła:

  • Lorek Zdzisław. Nowa droga do VII Dna. Alpiniste Complet 1981, 3, s. 40-41, tamże kartografia 1980, Antkiewicz A., Godula J., Lorek Z.
  • Antkiewicz Anna, Mazik Krzysztof. Czwarty biwak. Alpiniste Complet 1981, 3, s. 45-47. Strona artykułu…

opracował Krzysztof Hancbach oraz Anna Antkiewicz (nazewnictwo).

Kartografia:

Bańdzioch Kominiarski - Selekcjoner
Bańdzioch Kominiarski – Selekcjoner

Podobne wpisy