Usta Mariana

Usta Mariana – J. Za Siedmiu Progami

Za Siedmiu Progami - Kaskady 80 fot K. Hancbach
Za Siedmiu Progami – Kaskady 80 fot K. Hancbach

Położenie:

Usta Mariana, krótki wąski, pionowy korytarzyk w jaskini Za Siedmioma Progami (Tatry Zachodnie), prowadzący znad progu w Sali na Tysięcznym do Bocznego Meandra.

Kalendarium odkryć:

  • 22-25.04.1981, Anna Antkiewicz (kierownik), Krzysztof Hancbach, tylko do wstępnej części z uwagi na obrane wspinaczkowe cele eksploracji,
  • 13-17.04.1982, Krzysztof Hancbach, Zbigniew Rysiecki (kierownik), korytarzyk pokonano od dołu od strony Bocznego Meandra, po zakończonej wspinaczce w Kominie Straconej Szychty z dojściem do meandra.

Nazwa:

według cytatu: „Koniecznie chcieliśmy coś nazwać na cześć Mariana Napierały, ale żeby to nie było smętne. Nie chciał się zgodzić, ale nie miał wyjścia – prawo odkrywców. Fragment polskiej przeróbki hiszpańskiego przeboju pt. Hasta mańana (czytaj: astamaniana)”. Autorzy: Anna Antkiewicz-Hancbach, Krzysztof Hancbach.

Źródła:

  • Napierała Marian. Jaskinia Wysoka – Za Siedmiu Progami. W: Jaskinie Wąwozu Kraków. Red. Grodzicki Jerzy. Seria „Jaskinie Tatrzańskiego Parku Narodowego”. T 5. Warszawa: PTPNoZ, 1994. s. 163-194, wkładka tamże kartografia.
  • Napierała Marian. Monografia jaskiń masywu Ku Turni. Katowice: Komisja Inwentaryzacji i Dokumentacji Jaskiń KKS, 1982. Wydanie II.

opracował Krzysztof Hancbach oraz Anna Antkiewicz (nazewnictwo).

Podobne wpisy