Hagengebirge 1988 -Tantalhöhle

Hagengebirge 1988 – Tantalhöhle

Hagengebirge 88 - Tantalhöhle fot K. Hancbach
Hagengebirge 88 – Tantalhöhle fot K. Hancbach

Wyprawa eksploracyjna w masyw Hagengebirge (Alpy Salzburskie, Austria), do Tantalhöhle, zorganizowana przez Katowicki Klub Speleologiczny w Katowicach w okresie: 19.08-19.09.1988.

Uczestnicy: Anna Antkiewicz-Hancbach, Krzysztof Hancbach, Ewa Napierała, Marian Napierała (kierownik), Marian Majcher (kierowca), do wyprawy dołączył na kilka dni Adam Małachowski, Danuta Małachowska (osoba towarzysząca).

Wyprawa działała w jaskiniach:

Ω Tantalhöhle

 • 29.08.1988, Antkiewicz-Hancbach, Hancbach, E. Napierała, M. Napierała, do Ammonitentrichter -310 m, naprawa stalówek, transport sprzętu na biwak eksploracjny.

Ω Tantalhöhle (biwak), eksploracja w okolicach Brobdignac, boczy ciąg Tantalarach dochodzący do poziomu -120 m, 01-04.09.1988, Antkiewicz-Hancbach, Hancbach, E. Napierała, M. Napierała- transport sprzętu na biwak do -310 m, z pomocą A. Małachowskiego

 • 01.09, Hancbach, M. Napierała, odszukanie Sali Białej Herbaty, okolic eksploracji
 • 02.09, Antkiewicz-Hancbach, Hancbach, wspinaczka w kilkunastometrowych kominach z celem ominięcia lustra tektonicznego blokującego przedostanie się do Jagerbrunntrog-system, penetracja innych krótkich ciągów i zawalisk w rejonie lustra w Sali Białej Herbaty
 • 03.09, E. Napierała, M. Napierała, kartowanie odkrytej kolejnej pętli na dojściu do lustra, oraz eksploracja bocznego ciągu ze studnią, dalej z korytarzem doprowadzającym do 15 m z komina
 • 03.09, Antkiewicz-Hancbach, Hancbach, rozkucie zacisku na bocznym wyższym dojściu do okna w kominie 15 m od podstawy, hakowy trawers pod stropem na półkę ze ślepym korytarzykiem, powrót do bardzo dużej zawaliskowej sali, tam odkrycie studzienki 8 m do meandra z płynącą wodą, w przeciwnym kierunku odnalezienie korytarza, gdzie znaleziono ślady bytności człowieka
 • 04.09, E. Napierała, M. Napierała, ostateczne połączenie nowego ze starym, kartowanie
 • 04.09, retransport, cały zespół wychodzi z jaskini po ok 85 godz. Nie realizując założonego celu.

Ω Jagerbrunntrog-system

 • 09.09.1988: Antkiewicz-Hancbach, Hancbach, A. Małachowski, E. Napierała, M. Napierała, od najniższego otworu Jagergrunntrog-Eishöhle 1851 m npm. do Eiskapellehale (partie lodowe), zwiedzanie, fotografowanie, filmowanie.

Pozostała działalność jaskiniowa:

W dniach 21-22.08 uczestnicy wyprawy brali udział w organizacji i wyprawie wydobywczej Niemca, który zginął w Einsschacht (Tenengebirge). W akcji uczestniczył Hancbach, M. Napierała spoza wyprawy, Krzysztof. Makowski oraz Aleksander. Tront.

Przez dłuższe okresy wyprawy utrzymywała się bardzo zła pogoda uniemożliwiająca zaplanowany rekonesans w Masywie Höher Göll w celach rozpoczęcia regularnej przyszłorocznej działalności. W zastępstwie zrealizowano terenowy program turystyczny.

Źródła:

 • Napierała Marian. Hagengebirge ‘88. Eksplorancik 1988, 1-2, s.18.
 • Paternoga Radosław. Polska działalność eksploracyjna w Hagengebirge, Jaskinie 2011, 1(62), s. 10-13, [s.12].
 • Antkiewicz-Hancbach Anna, Hancbach Krzysztof. Materiały archiwalne 1988.

opracował Krzysztof Hancbach

Similar Posts