Kalendarz 2025 – Odkrycia jaskiniowe Anny Antkiewicz
Kalendarz – Odkrycia jaskiniowe Anny Antkiewicz – PDF Oglądaj…
Odkrycia jaskiniowe Anny Antkiewicz*
Jaskinia za Siedmiu Progami * Partie za Siedmioma Zaciskami:
- 1981 * Od Komina Nadziei przez Klasyczne Kaskady, Riwierę i Korytarz Wolnych Sobót do Komina na Uskoku. Studnia Straconych Złudzeń. Kaskady 80 do Sali na Tysięcznym, Usta Mariana,
- 1983 * Połączenie Studni Równoległej z Ciasnym Awenem. W Kruchym Kanionie Salka z Filarem i górna galeria,
- 1984 * Biały Meander 1. odnoga i połączenie z 2. odnogą. Komin Gradobicia +12 m, Korytarz Ogrodnicy do zamulonego syfonu,
- 1985 * Partie pod Stropem przez Salkę z Girlandami i Czekoladowa z dojściem do Kruchych Partii i połączenie z Wielkim Kanionem,
- 1986 * Eksploracja w Labiryncie Pająków. Połączenie Partii pod Stropem z Wielkim Kanionem poprzez Łącznik I,
- 1987 * Partie Złodziejskie ze Studnią Deszczową i Złodziejską. Partie Gospodarki Narodowej,
- 1988 * Połączenie Partii Trzech Muszkieterów poprzez Piekiełko z Wężykiem w partiach pod Studnią Lecha,
- 1989 * 1990 – Kopanie w syfonie Ogrodników do jego przełamania.
Partie Sądeckie w Systemie Ptasia Studnia:
- 1990 * Diabelski Młyn, Komin z Wantką, obejście głównego ciągu przez Górkę Rozrządową (J. Nad Dachem),
- 1991 * Połączenie Studni z Mostkiem Piratów przez Komin Pustynna Burza z Partiami CDN. Korytarz Urojeniowy pierwsza część. Pokonanie Komina Pustynna Burza do Meandra Majowego. Połączenie dna Komina Ostrowskiego z partiami CDN przez Studnię Wścietoperzy. Meander Majowy, Sala Gwiazdeczki, Studnia Oddziałowa, Wielki Kłamca z trawersem do Grobli. Partie Rozrywkowe. Ciąg od Franusiowej Studni przez Studnię Romea i Julii do Baru Zacisze. Połączenie Franusiowej Studni z Kominem Pustynna Burza przez Gorący Meander. Połączenie Meandra Harlequin z Korytarzem Urojeniowym. Obejście jeziora Wielki Kłamca ze zjazdem na Groblę, połączenie drugiej części obejścia ze Studnią Romea i Julii,
- 1992 * Połączenie Studni Romea i Julii przez Meander Lajkonika z Barem Zacisze. Połączenie Studni Romea i Julii z Meandrem Harlequin. Meander Kapuletich, Kanał Prawy i Kanał Lewy, Eldorado, Ciąg Maniana. Pokonanie Komina Ostrowskiego,
- 2000 * Przedłużenie ciągu od Sali Gwiazdeczki do Sali Słoneczka wraz z meandrem w stropie. Pokonanie Komina z Polewą i Zwieracza Józefa. Odnalezienie dodatkowego połączenie z Kaprawą Salką.
Inne mniejsze partie odkryte ze „starej” części Ptasiej Studni:
- 1994 * Górne przedłużenie korytarza za Oknem Romana w Studni Taty,
- 1996 * Partie Zmory w górnej części Cocktail Baru prowadzące do kolejnego najniższego otworu systemu (bez ujawnienia i udrożnienia),
- 1997 * Zapomniany Meander, obejście Studni Czterdziestki, pierwsze 30 m. Ciąg przez Studnię Wcześniaków od okna w Studni Palidera do Sali pod Kolosalną Wantą.
Jaskinia Lejbusiowa:
2000-2002 * Jaskinia wcześniej poznana do salki na głębokości 7 m, pogłębiona do -49 m przez sądeckich grotołazów.
Jaskinia Mała w Mułowej:
Jaskinia wyeksplorowana przez sądeckich grotołazów od 9 m głębokości. W niespełna 6 miesięcy do początku 2003 roku osiągnięto głębokość -372 m. Dalszą eksplorację rozpoczęto w połowie lipca 2003 roku i w kolejne niespełna 6 miesięcy do początku 2004 roku osiągnięto głębokość -538 m w nowym ciągu zaczynającym się na poziomie w górnej części Studni Anki.
- 2002 * Ciąg przez Studnię Anki i Studnię Geriawitów do Sali Fakro -210 m. Dziura w Kieszeni. Ciąg przez Studnię Kopernika ze Stańkowej, Salkę Pływającego Błota, Meander Regionalny, Studnię Bryjowiaków, Strachy na Lachy, pochylnię z ciekiem Łubinka z dojściem do ponoru Łubinki -364 m.
- 2003 * Ciąg od górnej części Studni Anki (-65 m) przez Korytarz Pyknięty pod próg +4 m. Korytarz Pokuty druga część, Studnia Gaździnki, Salka w Stropie, Kozia Woda, Sala Ósemka, Studnia Czesanka rekonesans -15 m. Studnia Czesanka przez Zakamarek -275 m. Stracony Meander, wspinaczka do okna studni równoległej Nic po Niej. Przejście zawaliska na dnie Studni Czesanka z dojściem do Czarnego Lądu. Wodospad Wiktorii, Źródła Nilu, Korytarz Ludożerców z suchym obejściem, Korytarz Słoni, Sala na Wielkim Luzie, Sala z Tam-tamem, Sala na Luzie, Meander Ebola, Kościeliska 3 Godziny, I i II Katarakta z dojściem do III Katarakty. III Katarakta, Syfon Sądeczoków -444 m. Pierwsza część obejścia syfonu do dna Studni z Węglarką od rozdroża Kościeliska 3 Godziny. Połączenie Salki w Stropie z dnem Sali Fakro -90 m.
- 2004 * Ciąg od Sali 481 przez Meander Dwudziestolecia, Salę z Progiem z Łopatą, Meander Czechu Wracajcie, Salę Jęzora z Błotem, Źródła Zambezi, Meander Poszukujących Dna, Krzyżówkę z dojściem do Starego Przodka -538 m.
Abisso della Malachite:
Jaskinia odkryta podczas cyklu 3 wypraw eksploracyjnych Akademickiego Klubu Speleologii i Alpinizmu i Katowickiego Klubu Speleologicznego (1983-1985) w Alpy Apuańskie (Apeniny Północne) w rejonie na północ od Monte Pisanino. Była współorganizatorem i zastępcą kierownika wypraw. Jaskinia została odkryta w roku 1984 i wyeksplorowana do głębokości -268 m, po rozkuciu zawaliska „Grobowiec” pogłębiona w następnym roku 1985 do małego wodnego syfonu na głębokości -288 m. W jaskini przeprowadzono barwienie wody, które dało bardzo ciekawy wynik. Jaskinia przez wiele lat utrzymywała się na miejscu jako najgłębsza w masywie Pisanino.
Aligotte:
Najgłębsza jaskinia -282 m, odkryta w czasie wyprawy eksploracyjnej Katowickiego Klubu Speleologicznego „Bzyb 1989” we wschodnią część masywu Bzyb w Kaukazie Zachodnim.
Koboldschacht:
Jaskinia odkryta podczas cyklu wypraw eksploracyjnych centralnych PZA organizowanych przez Katowicki Klub Speleologiczny w latach 1990-1992 w masyw Hoher Göll, rejon Grutered. W roku 1990 jaskinia wyeksplorowana do głębokości -470 m, w 1991 roku pogłębiona do -677 m. Mała wyprawa SKTJ PTTK przez nią zorganizowana i kierowana, podjęła w 1993 roku bezskuteczną próbę pogłębienia jaskini. Gwałtowny przybór wody zmusił zespół do wyjścia z jaskini.
* Odkrycia dokonane z udziałem Anny Antkiewicz więcej na stronie Odkrycia… i Wyprawy… oraz na stronach poszczególnych wypraw.
Część zdjęć dotyczy działalności sportowo-poznawczej.
Autor opracowania, kalendarza i zdjęć oznaczonych KH -Krzysztof Hancbach.