Druga najdłuższa w Karpatach Fliszowych
Druga najdłuższa w Karpatach Fliszowych – J. Niedźwiedzia
Autorka: Anna Antkiewicz-Hancbach
Trzy otwory Jaskini Niedźwiedziej w Beskidzie Sądeckim (pasmo Jaworzyny Krynickiej) były znane miejscowej ludności od dawna. Znajdują się one w uroczysku poniżej wzgórza na NW od Wierchu nad Kamieniem.
Bliżej tym obiektem zainteresował się członek Sądeckiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego PTTK – Edward Borek wiosną 1988 r., gdy czynił tam rozliczne magisterskie obserwacje morfologiczne górnej części doliny nad wsią Barnowiec.
Jaskinia została praktycznie wyeksplorowana w 1988 roku. Jest położona na wysokości około 950 m n.p.m. i liczy obecnie ok. 340 m długości (plan i przekrój w opracowaniu). Przebiega blisko powierzchni i ma charakter spękaniowo-zawaliskowy.
Nazwa tej jaskini wzięła się od znalezionego wewnątrz szkieletu współczesnego niedźwiedzia, który swe kości złożył ok. 30 m od najbliższego otworu. Nie byłoby może w tym nic sensacyjnego, gdyby nie fakt, że przejście do tej części jaskini wymagało poszerzenia dla celów eksploracji, a miś musiał pokonać skośną, wąską szczelinę ok. 7 m w dół, ok. 1 m do góry, przeczołgać się ok. 3 m i zejść ponad 3 m aby polec pod ścianą naprzeciw.
Obecnie w jaskini niedźwiedzi nie ma, ale są za to nietoperze z gromadką dzieci. W związku z ochroną nietoperzy jak i licznymi niebezpiecznymi zawaliskami nie polecam tej jaskini do zwiedzania.
Autorka: Anna Antkiewicz-Hancbach
Artykuł został opublikowany w: Eksplorancik 1990, 1(15), s. 44, tamże fot. Anny Antkiewicz-Hancbach.